Harper's Bazaar Srbija

Suze su ok: zašto ne bi trebalo braniti sebi da plačete

Korisne informacije za sentimentalne osobe i one koji potiskuju suze!

Istraživači su konačno potvrdili ono što medicinske sestre i socijalni radnici razumeju duže vreme bez nagoveštaja: nema ništa lakše i efikasnije od toga da se isplačete i osećate se bolje.

Iako javni stereotipi i dalje bez srca nagoveštavaju da su suze znak slabosti, naučnici tvrde da sposobnost plakanja nije samo moćno oružje u borbi protiv stresa i bolesti, već i znak pripadnosti najvišoj fazi evolucije.

Američki doktor William Frey koji je proveo više od 20 godina proučavajući sposobnost plakanja, tvrdi da „plakanje nije samo nečija reakcija na tugu ili razočaranje, već i vrlo korisna telesna funkcija koja ima za cilj zaštitu od štetnih toksina i stabilizaciju emocionalne neravnoteže.”

Pa zašto je plakanje u stvari dobro?

Prvo, plač štiti od stresa. Hronični stres nije šala. Stalna anksioznost i život pod jakom teškim okolnostima povećavaju rizik od problema sa srcem, oštećuju mozak, izazivaju glavobolje, poremećaje spavanja, čitav niz probavnih problema – od gastritisa do čira – i drugih zdravstvenih tegoba. „Sposobnost plakanja bukvalno produžava život ljudi“, naglašava dr. Frey. – Ovo je prirodan način za smanjenje emocionalnog stresa, koji će, ako se ne zaustavi, sigurno uticati i na fizičko stanje. Plačući, suzbijamo aktivnost kortizola koji se nakuplja tokom stresa, uzrokujući ozbiljnu štetu organizmu.

Pored toga, 85% žena i 73% muškaraca anketiranih u nedavnoj studiji depresivnih reakcija priznalo je da se osećaju manje tužno ili besno, nakon što se dobro isplaču i da je to odličan bonus na celokupni lekoviti efekat.”

Drugo, plakanje snižava krvni pritisak

Plakanje smanjuje krvni pritisak i poboljšava rad srca – to potvrđuju podaci, kombinovani prema rezultatima psihoterapijskih sesija, tokom kojih su pacijenti izlivali negativne emocije zajedno sa suzama. Pa, i dobra vest, jer visoki krvni pritisak šteti srcu i krvnim sudovima, doprinoseći razvoju zatajenja srca, pa čak i demencije – iako u dalekoj budućnosti.

Treće, suze uklanjaju toksine i uništavaju bakterije

Plač čisti, a ovo nije poezija sa patetikom. Suze zaista iznose toksine iz tela – ravnopravno sa znojem i drugim supstancama. Pored toga, suze imaju snažan antimikrobni efekat jer sadrže lizocim, enzim koji ubija većinu poznatih bakterija, uništavajući njihove ćelijske stanice.

Četvrto, plakanjem uklanjate višak mangana iz tela

Kao poseban stav, dr. Frey napominje da prolivene suze deluju na oslobađanje suvišnog mangana, hemijskog minerala koji je nevidljivo prisutan u svakome od nas (a mnogo je koncentrisaniji u suzama nego u krvnom serumu) i ozbiljno utiče na raspoloženje. Prezasićenost tela manganom dovodi do povećanog umora, pospanosti, oslabljenih funkcija pamćenja, anksioznosti, nervoze, razdražljivosti, umora i agresivnosti. Zato se ne suzdržavajte – plačite, a raspoloženje će ići uzlaznom putanjom.

Peto, plakanje nas čini emotivnijim

Ako postoji potreba, oči svih sisara navlaže se i ispiraju suzama, ali samo ljudi mogu plakati i reagovati na emocionalni slom. Čovek je stekao ovu zaista jedinstvenu veštinu na putu ka vrhu evolucije. Suze otkrivaju osećanja koja mi doživljavamo, motivišući druge na simpatiju i podršku. U stvari, plač je važno sredstvo društvene interakcije koje vas (i one koji su bliski) informiše o prirodi odnosa, snazi iskustava, budi empatiju i okuplja ljude.

I šesto, privlači pažnju i brigu

I još jedna činjenica, koja nam je poznata od rane dobi i korisna za upotrebu u bilo kojoj dobi: plakanje pomaže da privučete pažnju i dobijete ono što želite. „Plač je veoma efikasan da bi privukao brigu i utehu od drugih“, potvrđuje klinički psiholog Ad Vingerhoets, koji se specijalizovao za stres i emocije. U svojoj studiji 2016. otkrio je da ispitanici osećaju posebnu naklonost prema onima koji plaču, doživljavajući ih kao bespomoćnije i dobrodušnije od onih koji su znali obuzdati suze.

„Socijalna podrška je izuzetno važna za unutrašnje dobro čoveka,“ objašnjava Vingerhots. „U tom smislu, nemogućnost plakanja može negativno uticati na raspoloženje i zdravlje ako se ne nadoknadi drugim sredstvima kako bi se od ostalih zatražila potrebna podrška. Suze su korisno sredstvo za signalizaciju drugima, mada ne i jedino“, insistira Vingerhots, „i nažalost, nemoguće je naučiti plakati.

Sklonost plačljivosti (ili njenom nedostatku) je osobina sa kojom se rođate. Čak i ako s godinama postanete sentimentalniji, malo je verovatno da će to uticati na vaš život u celini.”

Tačno, nije svakome data mogućnost da plače po potrebi. Stoga, ne skrivajte svoj talenat i ne upropaštavajte svoje zdravlje, a sledeći put kada osetite teskobu učinite sebi uslugu – pronađite mirno mesto, udobno rame ili jastuk. Možda je plač ono što vam sada treba.

Najnovije