Harper's Bazaar Srbija

7 načina da ublažite migrenu – kod kuće

Ko nije imao migrene ne može da zamisli kakav je to bol. Ipak, postoji par stvari koje će ublažiti problem ili ga čak sasvim odgoniti.

Migrena je mnogo više od glavobolje – reč je o složenom procesu koji započinje u mozgu i koji prouzrokuje i mnoge druge simptome osim bola u glavi. Ume da bude jako iscrpljujuća, naročito ukoliko se pojavi niotkuda i traje danima. Da biste naučili da se nosite sa svojom migrenom, najvažnije je otkriti uzrok i okidače zbog kojih se ona javlja, a nakon toga, možete se pozabaviti usvajanjem malih navika kojima kod kuće, bez medikamenata, možete ublažiti bol. 

Kvalitetan san + budilnik

Apsolutno svi znamo koliko je san važan, a i ako ne znamo – onda sigurno osećamo promenu kada se dobro naspavamo i odmorimo. Da biste se lakše nosili sa migrenama, važno je da sebi obezbedite dug i kvalitetan san (7-9 sati, koliko god da je vama potrebno) i da odlazite na spavanje i budite se otprilike u isto vreme. Uz to, savetujemo i da nabavite pravi, tradicionalni budilnik sa nešto umilnijim zvukom, budući da alarm na mobilnom telefonu može da bude jedan od okidača za bol u glavi, loše raspoloženje i loš dan. 

Svež vazduh

Da biste ublažili migrenu, a možda je u potpunosti i sprečili, redovno provetravajte prostorije u kojima boravite – svež vazduh će uticati na to da se i sami osećate svežije. Osim zagušljivosti, okidači vaše migrene mogu da budu i mirisi biljaka, osveživači prostorija ili mirišljave sveće, zato, ukoliko ste osetljivi na jače ili slabije mirise, razmislite o nabavci prečišćivača vazduha koji će se postarati za to da iz vašeg okruženja ukloni sve što bi moglo da vam predstavlja problem. 

Zamračivanje

Ukoliko ste primetili da je jaka svetlost ta koja vam pospešuje migrenu, obavezno nabavite zavese ili roletne za zamračivanje kako biste, kada nastupi glavobolja, čak i usred bela dana mogli da se sakrijete od svetlosti i ublažite bol. Ovde je važno da one budu od takozvanih blackout materijala koji ne propuštaju svetlost, što vam garantuje potpuni mrak onda kada vam je najpotrebnije da se odmorite. 

Opuštanje

Iako je najteže na svetu opustiti se kada vas nešto boli, ergonomske stolice ili jastuci makar mogu pružiti vašem telu odmor, što će vrlo verovatno doprineti i smanjenju bola. Udoban položaj koji prija mišićima i koji ih postavlja u odgovarajući, pravilan položaj znatno će olakšati tenziju i učiniti da se osećate bolje. 

Pisanje dnevnika

Kada glava “ubija” koliko boli, pisanje dnevnika vam verovatno nije ni na poslednjem mestu stvari koje želite da radite tog trenutka, međutim, stručnjaci savetuju da vođenje “dnevnika glavobolje” može da bude odličan prvi korak u njenom lečenju. Predlažemo da se držite stare dobre sveske, umesto mobilnog telefona ili aplikacija (nove tehnologije takođe mogu da doprinesu razvoju migrene), i svakodnevno beležite simptome, ali i navike u vidu ishrane, fizičke aktivnosti i slično, kako biste uočili detalje koji su doveli do migrene. 

Hidratacija

Još jedan od uzroka za pojavljivanje glavobolje jeste dehidratacija, a bol usled nedovoljnog unosa vode može da bude još i gori kod osoba sklonih migreni. Nažalost, ne postoji magična cifra koja otkriva koliko vode je potrebno popiti da do glavobolje uopšte ne bi došlo, ali svakako je bitno redovno se hidrirati, naročito ako uz to praktikujete i neku fizičku aktivnost. 

Meditacija

Budući da migrenu, a samim tim i stres, može da izazove bilo šta iz spoljašnje sredine, važno je raditi na unutrašnjem miru kad god smo u prilici. Osim samog opuštanja koje smo već spomenuli, stručnjaci savetuju uključivanje meditacije u svakodnevnu rutinu, a u tome vam mogu pomoći zvuci koji vam najviše prijaju kao što je šum talasa ili pak padanje kiše. I ne brinite ukoliko vam meditacija ne uspe ih prve. Za nju je, kao i za sve potrebna praksa, ali ono što je sigurno – posle nekog vremena će znatno olakšati bol. 

Tekst: Ivana Tomić

Fotografije: Pexels

Najnovije