Ovo su dobitnici 93. dodele Oskara

Nakon skoro dva meseca zakašnjenja i mnogo pitanja da li će se ceremonija uopšte i održati, Oskar je ipak dodeljen po 93. put, tradicionalno, u pozorištu "Dolby" u Los Anđelesu. Iako je prošla godina promenila mnogo toga u filmskoj industriji, najbolji filmovi su ipak pronašli svoj put do nas i bez obzira na sve, svedočili smo zaista sjajnim ostvarenjima koja su sinoć propisno i nagrađena.

Svi se sećamo južnokorejskog filma "Parasite" koji je ušao u istoriju postavši prvi strani film koji je dobio najvažnijeg Oskara. E pa, ove godine Akademija nastavlja da pomera granice i nagrađuje Chloé Zhao Oskarom za najbolju režiju filma "Nomadland" što je čini prvom ženom azijskog porekla koja je dobila ovo priznanje i drugom ženom azijskog porekla koja je ikada dobila Oskara (prva je bila Kathryn Bigelow za film "The Hurt Locker"). Yuh-Jung Youn je prva korejska glumica koja je dobila Oskara za glumu, za sporednu žensku ulogu u filmu "Minari". Veliko bravo za raznolikost, inkluzivnost i nove momente koji ulaze u istoriju!

Daniel Kaluuya je osvojio Oskara za sporednu mušku ulogu u filmu "Judas and the Black Messiah", Frances McDormand je po treći put dobila Oskara za glavnu žensku ulogu, ovoga puta za film "Nomadland", dok je Oskara za glavnu mušku ulogu dobio Anthony Hopkins, za film "The Father". Oskara za najbolji film dobio je "Nomadland".

U nastavku donosimo kompletnu listu dobitnika čuvene zlatne statue.

Najbolji film - "Nomadland"

Najbolja režija - Chloé Zhao, "Nomadland"

Najbolji glumac - Anthony Hopkins, "The Father"

Najbolja glumica - Frances McDormand, "Nomadland"

Najbolji sporedni glumac - Daniel Kaluuya, "Judas and the Black Messiah"

Najbolja sporedna glumica - Yuh-Jung Youn, "Minari"

Najbolji originalni scenario - Emerald Fennell, "Promising Young Woman"

Najbolji adaptirani scenario - Christopher Hampton i Florian Zeller, "The Father"

Najbolji animirani film - "Soul"

Najbolji dizajn produkcije - "Mank"

Najbolji dizajn kostima - "Ma Rainey's Black Bottom"

Najbolja kinematografija - Erik Messerschmidt, "Mank"

Najbolja montaža - "Sound of Metal"

Najbolja šminka i frizura - "Ma Rainey’s Black Bottom"

Najbolja muzika - "Sound of Metal"

Najbolji vizuelni efekti - "Tenet"

Najbolji rezultat - Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste, "Soul"

Najbolja pesma - "Fight for You" ("Judas and the Black Messiah")

Najbolji dokumentarni film - "My Octopus Teacher"

Najbolji strani film - "Another Round", Danska

Najbolji animirani kratki film - "If Anything Happens I Love You"

Najbolji dokumentarni kratki film - "Colette"

Najbolji Live-Action kratki film - "Two Distant Strangers"

Fotografije: Profimedia

Pročitaj još