Koliko dugo treba čekati između svakog koraka u rutini nege kože?

Čekati ili ne čekati - pitanje je sad

Ako postoji tema koja može da izazove ozbiljnu raspravu među ljubiteljima kozmetike, onda je to pitanje: koliko dugo treba čekati između svakog koraka u rutini nege kože? Dok neki stručnjaci tvrde da proizvode možemo nanositi jedan za drugim u roku od nekoliko sekundi, drugi veruju da je vreme ključan faktor za maksimalne efekte.

U svetu nege kože, gde se svakodnevno pojavljuju novi saveti na TikToku i Instagramu, mnogi počinju da sumnjaju – da li zapravo nanosimo svoje proizvode prebrzo? Da li ne dajemo koži dovoljno vremena da upije ono što joj dajemo?

U nastavku donosimo šta dermatolozi i kozmetički stručnjaci zaista kažu o tome, i koliko tačno treba čekati između svakog koraka – ako želite najbolje rezultate.

Zašto je čekanje važno?

Nema precizne naučne formule, ali – čekanje u određenim koracima ima smisla. Na primer, nakon čišćenja, ne bi trebalo da se čeka predugo, jer koža brzo gubi vlagu kroz isparavanje, što može narušiti barijeru kože.

S druge strane, ako proizvode nanosite prebrzo jedan na drugi, može doći do tzv. pilinga, kada se proizvodi kotrljaju i stvaraju loptice na površini kože – što znači da aktivni sastojci nisu dobro apsorbovani.

Koliko dugo čekati – korak po korak:

1. Nakon čišćenja – odmah naneti hidratantni serum

Posebno ako koristite hijaluronsku kiselinu, nanesite je dok je koža još blago vlažna. Ovo pomaže serumu da “zaključa” vlagu u koži. Nakon toga, sačekajte 30-60 sekundi da se proizvod upije.

2. Hidratantni serumi – 30 sekundi do 1 minut

Dajte serumu kratko vreme da se slegne. Ako odmah nanesete sledeći proizvod, rizikujete da razvodnite formulu ili izazovete piling.

3. Vitamin C serum – 1 do 2 minuta

Vitamin C je nestabilan i osetljiv sastojak. Stručnjaci preporučuju da sačekate 1-2 minuta kako bi se serum dobro upio pre sledećeg koraka.

4. Hemijski piling (AHA/BHA kiseline) – pratiti uputstva ili 20 minuta

Ako proizvod ne sadrži jasne instrukcije, najbolje je igrati na sigurno i sačekati 20-30 minuta kako biste izbegli neželjene reakcije kada nanesete sledeći sloj.

5. Retinol – 10 do 20 minuta

Retinol zahteva vreme da se potpuno apsorbuje. Čekanjem 10-20 minuta, smanjujete rizik od iritacija i povećavate efikasnost proizvoda. Kod osetljive kože, nekada je korisno odmah naneti hidratantnu kremu da se retinol “ublaži”.

6. Hidratantna krema – 30 sekundi do 1 minut

Nakon aktivnih sastojaka, hidratantna krema dolazi kao “zaključavanje” vlage. Sačekajte kratko da se prethodni proizvod slegne.

7. SPF – 15 minuta pre izlaska napolje ili šminke

Ovo je ključno! Zaštitni faktor treba da se potpuno upije i formira zaštitni sloj. Najmanje 15 minuta nakon nanošenja SPF-a pre izlaska ili šminkanja je optimalno vreme.

U idealnom svetu, ostavljanje malo vremena između svakog koraka može zaista pomoći vašoj koži da maksimalno iskoristi sve benefite proizvoda. Ali i u užurbanim jutrima, najvažnije je dosledno sprovoditi rutinu, čak i ako ne možete uvek da ispoštujete idealne razmake.

Dakle – slušajte svoju kožu, čitajte uputstva i kada možete, dajte svojim proizvodima mrvicu vremena. Vaša koža će vam biti zahvalna.

Foto: Pexels

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.