Sve što treba da znate o mobilnim novčanicima

Praktičan vodič kroz svet mobilnog plaćanja.

Za sve veći broj ljudi, mobilni telefon nije samo način da ostanu u toku sa novostima i u kontaktu sa dragim ljudima, već je i sredstvo plaćanja. Mobilni novčanici, aplikacije koje fizičke kartice pretvaraju u digitalne, pružaju vam dodatnu dozu praktičnosti, sigurnosti i lakoće prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, a to je nešto što je svima nama uvek potrebno. Ako još uvek niste uveli ovu praksu u svoju svakodnevicu, sada je pravi trenutak, a Mastercard vam donosi praktičan vodič kroz svet mobilnih plaćanja.

Šta su mobilni novčanici?

Mobilni novčanik je upravo to što i sam naziv kaže – novčanik, ali u mobilnom telefonu. U praksi, to je mobilna aplikacija – Wallet za iOS uređaje, odnosno Google Wallet za Android uređaje – u kojoj se nalazi digitalizovana verzija vaše Mastercard kartice, tako da možete da plaćate beskontaktno, prislanjanjem mobilnog telefona na terminal za plaćanje.

Šta mi je potrebno da počnem da koristim mobilni novčanik?

Da biste koristili mobilni novčanik, pre svega treba da proverite da li banka koja vam je izdala Mastercard karticu podržava plaćanje mobilnim novčanicima. Naravno, potrebno je da uređaj koji koristite podržava NFC tehnologiju.

Kako se koristi aplikacija?

iOS uređaji dolaze sa instaliranom Wallet aplikacijom, dok je na Androidu potrebno da Google Wallet preuzmete sa Play Store prodavnice. Zatim, otvorite odgovarajuću aplikaciju i klikom na + ili opciju Add to Wallet slikate svoju karticu ili ručno unosite potrebne podatke  i to je to –mobilni novčanik je spreman za korišćenje.

U radnji, kada želite da platite, to ćete uraditi tako što telefon prislonite na terminal za plaćanje i sačekate da on potvrdi da je transakcija uspešna. Ako koristite Apple Pay za iOS uređaje, potrebno je da aplikacija uvek bude aktivna, odnosno biometrijski otključana. Ako koristite Google Pay za Android uređaje, iznose do 4.000 dinara možete platiti i zaključanim telefonom ali samo do tri puta uzastopno – nakon toga, iz sigurnosnih razloga, novčanik će tražiti od vas da ga aktivirate, odnosno otključate biometrijski, kako biste mogli da platite.

Šta je to biometrija?

Iza stručnog termina, krije se vrlo praktičan koncept koji već sigurno koristite – potvrda identiteta skeniranjem lica ili otiska prsta. Ovo vam je već poznato jer većina savremenih telefona nudi opciju za biometrijsko otključavanje, čime je značajno unapređena sigurnost pošto šifru možda možete da zaboravite, ali vaš otisak prsta ili lik niko ne može da duplicira.

Za više informacija, posetite Digitalna plaćanja | Mastercard Srbija

Tekst: Promo

Fotografija: Promo 

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.