
Francuzi možda imaju prilično opušten odnos prema golotinji na ekranu, ali kada je reč o crvenom tepihu, organizatori Filmskog festivala u Kanu jasno su rekli „non“ – nema oslobađanja bradavica.
Nova pravila oblačenja stupila su na snagu za ovogodišnji festival, a ciljaju trenutni trend providnih ili „golišavih“ haljina. Prema dokumentu objavljenom na zvaničnom sajtu festivala, golotinja je eksplicitno zabranjena na crvenom tepihu, kao i na svim ostalim prostorima festivala, iz „razloga pristojnosti“.
U međuvremenu, druge stilove odeće koji su se našli na udaru kanskih šefova uključuju haljine s dugim šlepovima ili posebno glomaznim siluetama, koje „otežavaju normalno kretanje gostiju i komplikovanije smeštanje u pozorištu.“ I, nošenje torbi preko ramena, rančeva ili velikih torbi smatra se modnim prestupom za 2025. godinu. Pokazujući da modna policija svoj posao shvata veoma ozbiljno, beleška se završava rečima: „Osoblje festivala zaduženo za doček gostiju biće obavezano da zabrani pristup crvenom tepihu svima koji ne poštuju ova pravila.“ Zut alors!

Poslednjih godina, Filmski festival u Kanu postao je poznat po najezdi providnih haljina, a neke od najslavnijih toaleta u njegovoj skorijoj istoriji bile su upravo tzv. „gole“ haljine. Nezvanična kraljica Kroazete, manekenka Bella Hadid, postala je zaštitno lice ovog trenda – samo u 2024. nosila je tri različita providna modela, uključujući upečatljivu braon haljinu od prozirnog materijala koju je dizajnirao Saint Laurent.
I zašto da ne? Parafrazirajući Lumièrea iz Lepotice i zveri – „ipak, gospođice, ovo je Francuska“, nacija poznata po svom opuštenom odnosu prema seksualnosti i golotinji. Ipak, iako su bradavice prihvaćene na televiziji, u modnim editorijalima ili na plažama, izgleda da se ta slobodna pravila ne primenjuju kada je u pitanju moda na crvenom tepihu.
Nameće se pitanje – da li organizatori Filmskog festivala u Kanu možda previše pažnje posvećuju kontroverznim modnim izborima gostiju, umesto umetnosti samog festivala? Poslednjih godina, paralelno s usponom „golih“ haljina, primetan je i porast broja manekenki i influensera na crvenom tepihu, što možda izaziva određeno nezadovoljstvo među kanskom elitom.

Možda je nova zabrana takođe odgovor na svojevrsno takmičenje u golotinji koje je postalo sve prisutnije poslednjih meseci. Dok je ranije iluzija kože ili blagi nagoveštaj bradavice bio dovoljan, sada zvezde sve češće ne nose donji veš i otkrivaju čak i donji deo – ili njegov izostanak.
Na prošlonedeljnom Met Gala događaju, otkriveni intimni delovi tela bili su posebno uočljivi. Najzapaženija (i najkontroverznija) bila je Halle Berry, čija je haljina po meri mogla da otkrije da ne nosi donji veš pri svakom njenom pokretu. Nekoliko dana kasnije, Cara Delevingne dospela je na naslovne strane zbog mrežaste haljine koju je nosila na premijeri dokumentarca Davida Attenborougha u Londonu.
Naravno, najpoznatiji trenutak golotinje u poslednjim mesecima desio se u februaru na dodeli Grammy nagrada, kada je Bianca Censori, supruga Kanye Westa, skinula bundu i otkrila providni bodi koji je nosila – sve u cilju promocije muževljeve modne linije. Nakon toga, pojavile su se glasine da je odsustvo providnih haljina na dodeli Oskara nekoliko meseci kasnije zapravo rezultat neformalne zabrane inspirisane tim potezom.

Opsesija organizatora festivala oko toga šta žene smeju, a šta ne smeju da nose – i šta se smatra „pristojnim“ – već im je ranije zadavala glavobolje. Još 2015. godine, mediji su preneli da su žene koje su nosile ravne cipele bile vraćene sa crvenog tepiha (iako su organizatori naknadno pojasnili da su dozvoljene „elegantne cipele i sandale s ili bez štikle“, ali nikako patike).
Kao odgovor na to, Cate Blanchett, čiji je film Carol te godine bio miljenik festivala, prošetala je bosa. Sledeće godine Jennifer Lawrence pojavila se u japankama, što su mnogi protumačili kao njen otvoreni protest protiv pravila koje se smatralo seksističkim. Bivša članica žirija Kristen Stewart takođe je više puta prekršila pravilo, noseći Converse patike i ponekad potpuno izostavljajući obuću.
Pravo pitanje je – da li će nova pravila oblačenja zaista imati efekta? Uostalom, Kan nije poznat po strogom pridržavanju sopstvenih pravila. Još 2021. godine zabranio je „la bise“ (poljubac u obraz) zbog kovid mera, ali niko to nije ozbiljno shvatio. Takođe su zabranili telefone na crvenom tepihu, ali mnogi gosti se mogu videti kako vade uređaje i prave selfije na stepenicama.

I da ne zaboravimo tim Belle Hadid. Sa manje od 24 sata do početka festivala, stilisti poput njenog već su odlučili (i spakovali) haljine koje će njihovi klijenti nositi naredne dve nedelje. Da li bi obezbeđenje zaista reklo holivudskoj zvezdi koja promoviše film da nije dobrodošla? I ako zabrane manekenkama i influenserkama u providnim haljinama da kroče na crveni tepih – da li je to poruka koju stvarno žele da pošalju?
Vive la révolution, kažemo mi!