AHA vs. BHA: Koja je razlika između ovih kiselina i zašto bi trebalo da ih koristite?

U redu, nadamo se da do sada svi znamo da je ključ zdrave i blistave kože, između ostalog, piling. I da, isto tako znamo da koža većinu procesa koji su bitni za njeno stanje obavlja sama, kakav je i oslobađanje od mrtvih ćelija i viška sebuma, ali s vremena na vreme joj svakako treba pomoći u tome.

Dobra vest je da piling ne mora nužno da bude skrab koji ume da bude suviše grub, već istu funkciju mogu da vrše i razne, pažljivo odabrane kiseline. Ovde na scenu stupaju AHA i BHA, kiseline za koje se tvrdi da nas lako mogu dovesti do kože naših snova, no, za početak, hajde da se pozabavimo time šta su one zapravo, po čemu se razlikuju i koju od njih i zašto treba koristiti. 

Šta je AHA?

AHA označava alfa-hidroksilnu kiselinu. Dobija se iz šećerne trske ili drugih biljnih izvora, zbog čega se često naziva voćnom kiselinom. Najpoznatija i u skincare-u najrasprostranjenija je glikolna kiselina, a AHA kiseline naročito se preporučuju za normalnu do suvu kožu oštećenu suncem, zahvaljujući sposobnosti da poboljšaju prirodne faktore hidratacije unutar kože.

Koji su njeni benefiti?

AHA kiseline imaju koristi i za spoljašnji sloj kože (epidermis) i duboki sloj (dermis). U epidermisu, AHA imaju eksfolijativni efekat, pospešujući uklanjanje mrtvih ćelija kože zadržanih na površini. U dermisu, pomažu u stimulisanju proizvodnje kolagena te su dokazano efikasne u smanjenju bora i vidljivih znakova oštećenja kože od sunca.

Šta je BHA?

BHA označava beta-hidroksilnu kiselinu i u ovoj grupi možemo pronaći salicilnu kiselinu, ključni sastojak za lečenje akni. BHA se preporučuju za negu normalne do masne kože koja je sklona aknama, bubuljicama, flekicama, začepljenju i proširenju pora i drugim nepravilnostima.

Koji su njeni benefiti?

Ključni efekti BHA kiselina odnose se na umirivanje osetljive i “upaljene” kože koja se na ovaj način tretira i po površini, ali i mnogo dublje. Najpoznatija BHA kiselina, salicilna, uklanja bakterije sa površine kože i neguje čak i suvu kožu (ako je za ovaj tip kože bolje koristiti AHA).

AHA i BHA – koju odabrati?

Kao što možete da zaključite, to da li ćete odabrati AHA ili BHA zavisiće isključivo od vašeg tipa kože i problema koji želite da rešite. Ukoliko vas muče cistične akne ili akne generalno, kao i nepravilnosti uzrokovane masnim tipom kože, sigurno ćete poželeti BHA (koje, ugred, možete koristiti zajedno sa AHA). Ukoliko je vaš problem suva koža, bolje je opredeliti se za AHA.

Budući da i AHA i BHA kiseline deluju kako na površinski, tako i na dubinski sloj kože, one se ne moraju koristiti samo u formi pilinga, već i kao sastojak u umivalicama i kremama. I ovde je, naravno, najbolje posavetovati se sa dermatologm, pre nego što se opredelite za neki oblik kiseline koji ćete uključiti u svoju rutinu.

Foto: Pexels

Priredila: Ivana Tomić

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.