Ko je Annie Ernaux, dobitnica Nobelove nagrade za književnost

Francuska autorka iza sebe ima više od 30 napisanih knjiga.

Francuska spisateljica Annie Ernaux (82), dobila je u četvrtak, 6. oktobra 2022, Nobelovu nagradu za književnost za rad koji “osvetljava mračne uglove sećanja, porodice i društva”, odnosno pisac koga je Švedska akademija prepoznala po “hrabrosti i kliničkoj oštrini sa kojom otkriva korene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sećanja”.

Annie Ernaux je počela da piše fikciju, ali se brzo, još sedamdesetih godina, preorijentisala na autobiografsku i memoarsku literaturu. Više od 30 njenih knjiga beleže događaje u njenom i životima ljudi oko nje. Predstavljaju beskompromisne portrete seksualnih odnosa, abortusa, bolesti i smrti njenih roditelja.

Anders Olsson, predsednik Nobelovog komiteta za književnost, rekao je da su njeni radovi često “beskompromisni i napisani jednostavnim jezikom”.

Ona je postigla nešto vredno divljenja i trajno, rekao je on novinarima nakon objave u Stokholmu.

Žena koja je dugi niz godina razmatrana za nagradu, pisanje smatra političkim činom koje otvara oči o društvenim nejednakostima. Ernaux koristi jezik kao “nož”, a svoj stil opisuje kao “ravno pisanje”, sa ciljem objektivnog sagledavanja događaja koje opisuje, bez raskošnih opisa i(li) neodoljivih emocija.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kate Gavino (@bykategavino)

Knjiga koja ju je proslavila je La Place (Muško mesto), a u njoj govori o odnosu sa svojim ocem bez “lirskih podsećanja, trijumfalnih prikaza ironije, neutralnim stilom, koji joj dolazi prirodno”. Njena najpoznatija knjiga je Les annes (Godine) iz 2008, u kojoj opisuje francusko društvo od kraja Drugog svetskog rata. U romanu Happening iz 2000. opisuje posledice ilegalnog abortusa. Tu je i popularna Devojačka priča. 

Zanimljivo je da je Ernaux tek 17. žena (od 119 Nobelovaca) koja je dobila Nobelovu nagradu za književnost, a osim nje, ove godine su među favoritima za Nobela bili i Michel Houellebecq, Ngũgĩ wa Thiong’o, Anne Carson, Salman Rushdie.

Tekst: J. M. 

Fotografije: Profimedia, Instagram 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.