Zašto starimo: šta su slobodni radikali i kako se nositi s njima

Sve što treba da znate.

„Antioksidanti se efikasno bore protiv slobodnih radikala i usporavaju starenje“ – ovu frazu ste verovatno čuli hiljade puta od nutricionista, kozmetologa, pristalica zdravog načina života. Potreba za borbom protiv slobodnih radikala toliko je čvrsto usađena u naše misli da više ne razmišljamo o tome šta je to i zašto se protiv njih boriti.

Slobodni radikali ili oksidanti su grupa oksidirajućih hemikalija koje negativno deluju na ćelije u telu. Setimo se školskog časa hemije: svaki atom ima jezgro i elektrone oko sebe. U idealnom slučaju, elektroni su „na zalihama“ i u ravnoteži. Ponekad elektronu nedostaje par, on se pretvara u slobodni radikal, koji želi da taj elektron preuzme iz drugog atoma. Ovo pokreće beskrajnu lančanu reakciju, a ako se ne zaustavi, pokreće se oksidativni proces, što uzrokuje upale – a one, pak, dovode do razvoja hroničnih bolesti i ubrzanja procesa starenja.

Kao što znate, u prirodi se ništa ne dešava tek tako, a oksidanti takođe imaju korisne funkcije. U malim količinama su uključeni u procese regeneracije tkiva, metabolizma lipida u ćelijama, obezbeđuju normalno zgrušavanje krvi i pomažu imunološkom sistemu u borbi protiv patogenih virusa i bakterija. Ako ih ima previše, pokreću se već navedeni negativni procesi.

Generalno, naše telo je u stanju da kontroliše količinu slobodnih radikala i spreči ih da oštete ćelije. I bilo bi sjajno u tome da živimo u vakuumu. Ali zagađen vazduh, ultraljubičasto zračenje, loše uravnotežena ishrana, pušenje i nedostatak sna – svi ovi faktori dramatično povećavaju oksidativni stres (aktivnost slobodnih radikala) u telu.

Antioksidanti dolaze u pomoć u borbi protiv oksidanata (što je lako pogoditi). To su supstance koje sprečavaju uništavanje ćelija i inhibiraju procese pokrenute slobodnim radikalima. Antioksidanti se nalaze u mnogim namirnicama – u crvenoj ribi, bobicama, svetlom povrću i voću, ekstra devičanskim biljnim uljima, nekim vrstama pečurki i orašastih plodova.

Antioksidanti koji se nalaze u kozmetici su takođe efikasni (međutim, bolje je kombinovati aktivnu negu sa pravilnom ishranom). Među najčešćim su vitamini C i E, niamicidi, razna prirodna ulja i ekstrakti zelenog čaja i nara. Kozmetika bogata antioksidantima posebno je važna u toploj sezoni – ultraljubičasto zračenje je jedan od glavnih katalizatora delovanja slobodnih radikala.

Naravno, antioksidanti se mogu uzimati i u obliku dodataka ishrani – oni pružaju pouzdanu zaštitu od slobodnih radikala i efikasno se bore protiv sve štete koju nanesu. Glavna stvar je zapamtiti da pre uzimanja bilo kakvih dijetetskih suplemenata morate se konsultovati sa svojim lekarom.

harpersbazaar.ru

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.