5 jednostavnih načina da podmladite kožu lica

Ko ne bi poželeo savršenu, blistavu i zdravu kožu u svim starosnim dobima?

Pitanje je retoričko, no odgovor zavisi od posvećenosti brizi o sopstvenom telu, ali i duhu. Brojna naučna istraživanja dovode do istog zaključka – svega 20% starenja povezano je sa genetikom. Preostalih 80% duguje se spoljašnjim faktorima (UV zračenje, zagađenje) i unutrašnjim uticajima. Neki od njih, kao što su hormonski status ili anksioznost, rezultat su kombinacije složenih faktora i nije lako dovesti do promene. Ishrana je, međutim, uz pravilnu negu kože, najjednostavniji način da u relativno kratkom roku poboljšamo izgled, ali i usporimo njeno starenje dugoročno. Predlažemo sledećih pet stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju ako želite da unapredite stanje kože inside-out:

1. Održavajte vitamin D na optimalnom nivou

Vitamin D smatra se vitaminom – ključem za zdravlje kože, a njegov nedostatak najbrže ćete primetiti. Simptomi uključuju pojavu akni i bubuljica, preranu pojavu borica, perutanje pa i ekceme. Ukoliko analizom utvrdite manjak razmotrite uvođenje suplemenata, uz konsultaciju sa lekarom. Ishranu pojačajte namirnicama najbogatijim ovim vitaminom –  masnom ribom, ribljim uljem i žumancem, ali i pečurkama i obogaćenim mlekom i žitaricama. I mada višesatno sunčanje, pogotovo bez zaštite, vodi do zdravstvenih i estetskih problema, dvadesetak minuta na suncu dva do tri puta nedeljno, izloženog lica, ruku i nogu neophodno je za stvaranje vitamina D.

2. Voda, voda, voda

Znamo da treba piti dovoljno vode, no kao i druge često ponavljane istine, doživljavamo to kao nešto šta se podrazumeva, a često slabo primenjujemo. Dehidracija organizma podrazumeva i dehidraciju kože. Kada je dehidrirana, ona gubi elastičnost i postaje sklonija razvoju bora, a ujedno se pojačava suvoća. Hidrirana koža je jedra, čini da izgledamo mladoliko i odmorno, a to se ne postiže isključivo kozmetikom. Većini je za normalno funkcionisanje organizma dovoljno 6 čaša vode.

3. Velika količina šećera vodi u starenje

Rafinisani šećer aktivira proces koji razbija kolagen čime koža gubi elastičnost i kreću znaci starenja. Teško je izaći iz začaranog kruga zavisnosti od šećera, no pokušajte da obogaćujete ishranu novim zdravijim namirnicama.

4. Nivo gvožđa u organizmu ne sme biti prenizak

Gvožđe je deo procesa metabolizma kolagena, najzastupljenijeg proteina u telu, odgovornog za strukturu kože. Bez kolagena naša koža gubi elastičnost i čvrstinu, izgleda opuštenije. Unesite dovoljno gvožđa kako biste odložili starenje. Najbolji izvori gvožđa su oni životinjskog porekla – crveno meso, riba i morski plodovi. Potrudite se da se na vašem stolu često nađu i mahunarke, zeleno lisnato povrće, brokoli i kelj, kao i voće poput jagoda, dinja i naročito suvog voća. Kombinujte sa namirnicama bogatim vitaminom C kako biste poboljšali iskoristivost.

5. Uključite zdrave masti

Neke zdrave masti ponašaju se kao prirodni ovlaživač kože, poboljšavajući elastičnost i mekoću. Druge, poput omega 3 masnih kiselina, imaju i antiinflamatorna svojstva. Možete ih pronaći u orašastim plodovima i semenkama lana ili suncokreta, masnoj ribi i avokadu.

I ne zaboravite – koža je odraz stanja celog organizma i samo sveobuhvatni pristup može doneti potpune i trajne rezultate.

Piše: Sonja Živković

Foto: Unsplash

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.