Čitava istina o popularnom proizvodu.
Kokosovo je ulje svoju popularnost steklo pre nekoliko godina, u velikom delu zahvaljujući Instagramu, gde je svaki drugi bloger koji promoviše pravilnu ishranu velikodušno dodao ovo aromatično ulje svojoj hrani.
Postoji prilično rasprostranjeno uverenje da je kokosovo ulje korisno i da čak vodi do gubitka težine i boljeg ukupnog zdravlja. Ali, da li je zaista tako?
Naučnici iz American Heart Association sproveli su 2019. godine istraživanje o prednostima i šteti kokosovog ulja, a evo šta su saznali.
Za razliku od drugih biljnih ulja, kokosov orah sadrži visoki sadržaj zasićenih masti. Zasićene masti su za razliku od nezasićenih masti veoma štetne za organizam. Povećavaju holesterol i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Dakle, jedna kašika kokosovog ulja sadrži 14 g zasićenih masti (u masti i maslacu ih ima čak i manje), dok su dnevne norme 13 g.
Šta se događa sa telom ako zloupotrebljavate zasićene masti? Ukratko, ništa dobro. Nivo lipoproteina niske gustine (LDL) ili, jednostavnije rečeno, “loš holesterol”, naglo raste, što povlači za sobom brojne neprijatne posledice. LDL se može nakupljati u arterijama, ograničavajući protok krvi u ćelijama u telu. Redovnim viškom zasićenih masti akumulirani LDL može začepiti krvne sudove, ometajući protok krvi, što kasnije može povećati rizik od moždanog udara.
Jednom rečju, kokosovo ulje nema apsolutno nikakve koristi za telo. Definitivno vam neće pomoći da smršate, ali imaće i negativne posledice – a debljanje je jedna od najbezopasnijih. Telo su potrebne masti i nemoguće ih je odbiti u svakom slučaju. Kao i u slučaju ugljenih hidrata, jednostavno morate jasno shvatiti koje masti se mogu konzumirati, a koje ne mogu. Među biljnim uljima, na primer, nutricionisti preporučuju odabir maslinovog ili ulja lanenog semena. Da, ova ulja nemaju prijatan ukus i miris kao kokosovo ulje, ali telo će od njih imati koristi (ukoliko ih ponovo koristite u razumnim količinama).
bazaar.ru