Stručnjak ima odgovore!
Jesen je vreme kada se mnoge hronične bolesti i problemi sa kardiovaskularnim sistemom pogoršavaju, stanje kože se pogoršava, pojavljuju se nervoza i depresija.
Razlog za sve ovo je nedostatak vitamina. Lekari iz austrijskog zdravstvenog centra otkrivaju kako da pomognemo svom telu ove jeseni i sprečimo sezonske bolesti.
Avitaminoza je stanje u kojem su telesni vitaminski resursi potpuno iscrpljeni. To se manifestuje karakterističnim i specifičnim simptomima kao što su gubitak snage, pogoršanje opšteg stanja, apatija itd. Da biste pomogli telu da se nosi sa „jesenjim bluzom“, potrebna je pre svega jednostavna prevencija.
Dijetalna terapija: Jedite zdravu i raznovrsnu hranu uravnoteženu masnoćama, proteinima i složenim ugljenim hidratima, kao i dovoljno vlakana. Jesenja ishrana treba da bude posebno bogata vitaminima, mineralima i antioksidantima koji jačaju imuni sistem. Posebno obratite pažnju na hranu koja sadrži vitamin C, selen, cink, magnezijum, omega-3 itd.
Zdrav životni stil: preporučuje se napuštanje loših navika, pre svega pušenje i alkohol. A zatim revidirajte svoju ishranu, dodajte u svoj život šetnje na svežem vazduhu, sport, unosite dovoljno vode.
Dnevna rutina: neka vam punih 7-8 sati spavanja bude norma! U preventivne svrhe u jesenjoj sezoni, multivitaminski kompleksi, minerali i elementi u tragovima se takođe preporučuju za unos. Važno je da lekove ne uzimate na svoju ruku.
Povećana potreba za vitaminima se javlja kada je telo slabije. Ovo je posebno primetno u detinjstvu, u adolescenciji, tokom trudnoće i laktacije, u starosti. Nedostatak svakog vitamina manifestuje se na različite načine. Tako se, na primer, nedostatak vitamina A izražava u oštećenju oštrine vida, suvoj koži, žutim zubima. Da biste nadoknadili ovaj vitamin, potrebno je da jedete hranu bogatu njime, poput goveđe jetre, morskih plodova, ribizle, kajsija, šargarepe i spanaća.
Nedostatak vitamina B1 može se prepoznati po suvoj koži i svrabu. Mišićna slabost, poremećaj srčanog ritma, disanje, gubitak apetita takođe su signal. Nedostatak vitamina nadoknađuje se jedenjem kvasca, pekarskih proizvoda, integralnog brašna i vitaminskih kompleksa. Znaci nedostatka vitamina B2 su gubitak težine i apetit, lezije sluzokože i kože, upala unutrašnje usne šupljine i fotosenzibilnost. Najveća količina vitamina B2 nalazi se u žitaricama i grašku, u mesu i mleku. Nedostatak vitamina B6 je takođe čest problem. Njegov nedostatak može dovesti do napada mučnine, grčeva u mišićima donjih ekstremiteta, naročito noću, i razvoja psihoze. Među hranom bogatom vitaminom B6 su žumanca, goveđa jetra, pečeni krompir, spanać i šargarepa.
Nedostatak vitamina C je takođe čest i manifestuje se kroz krvarenje desni, karijes, probleme sa disanjem, probavne smetnje, umor i slabost. Za lečenje je neophodno u ishranu uvesti velike doze askorbinske kiseline, na primer, kroz povrće i bobice – crnu ribizlu, paradajz i spanać, decokcije šipka, kivi, agrume – kao i kroz tablete ili injekcije.
Nedostatak vitamina D je posebno čest, jer imamo malo sunčeve svetlosti. Ovo se manifestuje kroz karijes, bolove u zglobovima, grčeve, poremećaje spavanja, krhke kosti i hormonalne poremećaje. Nedostatak vitamina D možete nadoknaditi kako hranom u kojoj je on sadržan u velikim količinama, tako i uz pomoć vitaminskih kompleksa.
foto:bazaar.ru