Harper's Bazaar Srbija

Zašto je važna noćna nega lica i šta podrazumeva?

Da li ste znali da je san je najjači beauty adut, ali koncentrovana nega tokom noći revitalizacije kožu lica na najbolji način?

Dok spavamo, naše se telo regeneriše i snabdeva kiseonikom što oporavlja mišiće, kosti i tkiva u telu. Studije su dokazale da spavanje ima višestruke pozitivne posledice na naš organizam, počev od boljeg raspoloženja, odmornosti, relaksiranog stava, pozitivnijeg razmišljanja, dobre koncentracije i produktivnosti. Kvalitet života koji vodimo zavisi u mnogome od kvaliteta sna koji imamo. Zapanjujuća je činjenica da u spavanju provedemo skoro trećinu svog života, a to nam govori koliko je ova aktivnost zapravo važna za naš organizam. Istraživanja su takođe pokazala da su hidratacija ali i odmor u vidu sna naročito korisni za zdravlje i lepotu kože.Dok se vaše telo odmara tokom noći prikupljajući energiju za novi dan, vaša koža se revitalizuje i popravlja ujednačenim ritmom. Manjak sna narušava zdravlje organizma, ugrožava imunitet i između ostalog, dovodi do pojave umornog tena, podočnjaka, diskoloracije i suvoće. Tokom noćnog odmora, koža se čisti od toksina.

ANTI-STRES DELOVANJE

Opšte je poznata činjenica da zdrav i neprekidan san ima skoro lekovita svojstva. Za vreme dnevnih aktivnosti izloženi smo različitim stresorima koji imaju nepovoljna dejstva na celo telo. Hormon stresa, poznatiji kao kortizol, ugrožava lep izgled kože, uzburkava prirodne odbrambene mehanizme i može biti okidač za pojavu akni i bubuljica. Nedostatak sna povezan je sa prekomernim lučenjem sebuma i zapušavanjem pora. Ukoliko je izložena različitim uslovima spoljašnje sredine, koža potencijalno dolazi u kontakt sa bakterijama koje prodiru u unutrašnje slojeve, oštećujući ćelije i izazivajući različite vrste kožnih infekcija i iritacija.

PROCES REVITALIZACIJE ZA VREME SPAVANJA

Uz pretpostavku da idemo na vreme na spavanje, a to je otprilike period između 21 i 23h, naša koža ulazi lagano u stadijum regeneracije i opuštanja. Hormon melatonin koji se luči u mraku je zaslužan za odmornost organizma i stimulaciju oporavka ćelija od posledica zagađenja i izloženosti slobodnim radikalima. Kako odmiče noć a mi tonemo u dublji san, ćelije posvećeno rade na procesu regeneracije. Od 23h pa sve do ponoći, ćelije prolaze kroz deobu koja se naziva mitoza. To je zapravo razmnožavanje ćelija, odnosno obnavljanje tkiva novim slojem mladih ćelija. Otprilike u tom intervalu koža izvlači najviše nutrijenata iz kozmetičkih proizvoda koje ste naneli na nju, bili vi u fazi sna ili ne. Dermatolozi inače preporučuju da se na vrhuncu same mitoze koristi kombinacija alfa i beta-hidroksi kiselina, za najbolje rezultate i efikasnost preparata. Ove kiseline vrše blagu eksfolijaciju površinskog sloja, uklanjajući nepravilnosti i hiperpigmentacije. One su u kombinaciji naročito delotvorne jer stimulišu prirodne regenerativne procese. Regeneracija ćelija dostiže svoj vrhunac u periodu između 23 i 4h. Tada se produkcija novih mladih ćelija udvostručava, naročito ako smo tih sati u dubokom snu.

ANTI-AGE EFEKTI

Ako ste barem jednom imali problem sa spavanjem tokom noći, velika je verovatnoća da ste se ujutru probudili natečenih kapaka, podbulog lica i umornog tena. To je zato što se vaše telo nije oporavilo tokom spavanja. Kada telo ne dobija dovoljno sna, koža brže stari jer se ne luči potrebnu količinu hormona rasta zaslužnog za podmlađivanje.

DOBRE NAVIKE I NOĆNE KREME

Ritual koji formirate pred spavanje biće ono što će napraviti razliku. Pre spavanja skidajte šminku, tonirajte kožu, koristite koncentrovane serume i adekvatnu noćnu kremu. Ovaj tip proizvoda prodire duboko u kožu i snabdeva je svim potrebnim hranljivim materijama koje je oporavljaju i čine lepšom. Tokom spavanja koža postaje za nekoliko stepeni toplija i malo više kisela, a to doprinosi njenom isušivanju. Kako biste sprečili tu pojavu, u negu uvrstite hidratacijsku kremu koja može biti obogaćena nizom sastojaka za podmlađivanje, borbu protiv akni ili hiperpigmentacija. Kremu nanosite svako veče, blagim utiskivanjem u kožu uz povremenu površinsku masažu pokretima na gore, kao i tapkanje ne bi li ste podstakli cirkulaciju i bolje upijanje proizvoda. Ne nanosite noćnu kremu oko očiju ni na kapke.

KAKO ODABRATI PRAVU

Noćne kreme su po nekom nepisanom pravilu gušće teksture, punijeg i bogatijeg sastava i ne sadrže SPF. Ukoliko je krema ipak previše gusta i masna, neće se pokazati dobro jer može izazvati zapušavanje pora. To morate da izbegnete. Birajte hipoalergene, dermatološki testirane teksture koje ne sadrže parfeme, zato što su oni potencijalni iritansi. Koža suočena sa hiperpigmentacijama voleće kreme na bazi retinola, kao i voćnih kiselina koji vrše eksfolijaciju i ujednačavanje tena. Kreme obogaćene hijaluronskom kiselinom i koenzimom Q10 obezbediće produženu hidrataciju i namenjene su svim tipovima kože, dok su kreme obogaćene prirodnim uljima jojobe, avokada i badema, dobre za suvu kožu kojoj nedostaje lipida. Ako odaberete kreme bogate ceramidima, budite sigurni da će vaša koža nakon redovne upotrebe izgledati punije i zdravije zato što će se ćelije regenerisati u rekordnom roku. Osobe sa osetljivom kožom morale bi da zaobiđu preparate sa ftalatima, mineralnim uljima, sintetičkim mirisima i parabenima. Zrela koža tražiće bogate, puteraste teksture sa vitaminima B5 i E, peptidima, ceramidima, glicerinom i retinolom.

ZAŠTO IH VOLIMO

Koža tokom noći bolje upija sastojke iz beauty preparata. Takođe, ćelijska regeneracija je pojačana za vreme spavanja. Noćne kreme snabdevaju kožu vlagom, produžavaju hidrataciju, podstiču regeneraciju ćelija, lučenje kolagena i sveopštu mladolikost. Lice je zaglađenije a bore manje vidljive. Koža negovana noćnom kremom je jedra, ujednačenog tena i dobrog tonusa. Osećaj mekoće prilikom dodira nešto je od čega ćete postati zavisni, a kad god se pogledate u ogledalo znaćete da ste doneli dobru odluku što se u svoju rutinu uvrstili ovaj koristan preparat.

Piše: Milena Veselinović

Foto: Unsplash

Najnovije