6 namirnica koje treba izbegavati tokom trudnoće

Da ne biste naškodile detetu!

Trudnoća je neverovatan proces tokom kojeg, između ostalog, buduća majka i njeno dete postaju jedan jedinstveni organizam. Shodno tome, sve što jedete utiče ne samo na vaše telo, već i na telo vašeg nerođenog deteta, koje je mnogo slabije i osetljivije od odrasle osobe. Zbog toga je tokom trudnoće vredno zaboraviti na brojne proizvode (čak i korisne u uobičajenom smislu), tako da to ne utiče na zdravlje fetusa. 

Neke vrste riba

Uprkos svim naporima ekologa, morska voda je izuzetno zagađena, uključujući razne toksične elemente. Tu spada živa. U malim količinama je čak i korisna za telo, ali kod većine vrsta morskih riba koncentracija znatno premašuje normu. Živa ne može mnogo naštetiti telu odrasle osobe, ali posledice po fetus mogu biti i više nego ozbiljne. Ali rečnu ribu, posebno pastrmku, stručnjaci preporučuju da jedete više – bogata je esencijalnim omega-3 masnim kiselinama, kompletnim proteinima, vitaminima A i E, neophodnim za formiranje zdravog ploda.

Sirova riba i meso

Tartar i suši su pažljivo marinirani, pravilno kuvani, ali su i dalje sirova hrana koju je najbolje izbegavati tokom trudnoće. Sirovo meso može sadržati određene vrste bakterija sa kojima se odrasla osoba lako može nositi, ali telo u razvoju još uvek nije u stanju da to uradi.

Kofein

Bez obzira koliko volite čaj, kafu i kakao, tokom trudnoće ih je bolje odbiti. Kofein se brzo obrađuje u telu i može se apsorbovati iz placente i shodno tome doći direktno do fetusa. Ovo povećava rizik od prevremenog porođaja, poremećaja u radu nervnog sistema i verovatnoće razvoja hroničnih bolesti kod bebe.

Sirova jaja

Pre svega, govorimo o poširanim jajima, Benediktu i bilo kojim drugim oblicima kuvanja, kada žumance ostaje napola pečeno. Jaja ne treba napustiti u potpunosti, ona su odličan izvor vitamina B, zdravih masti i osnovnih minerala. Glavna stvar je da su potpuno kuvana.

Klice

Čini se da su klice jedna od najkorisnijih komponenata zdrave ishrane, bogate su biljnim proteinima i vitaminima, ali tokom trudnoće treba ih odbaciti. Ponovo se radi o bakterijama koje se često nalaze u proklijalim žitaricama i povrću.

Nepasterizovani sokovi i mleko

Sa mlekom izgleda da je sve jasno – njegove koristi za telo i dalje su predmet kontroverze za stručnjake iz celog sveta. Sok je kontroverznija stavka na ovoj listi. Prirodni sokovi mogu sadržati previše agresivne bakterije i kiseline za fetus, pa ih pre upotrebe treba prokuvati.

 foto:bazaar.ru

Najnovije

Politika kolačića
Harper's Bazaar Srbija logo

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.