Da li zaista postoje pravila koja treba svakodnevno pratiti da bismo ostali u formi? Da, ako nas pitate. Kako biste bili u harmoniji sa sobom i bili dobro sa svojim telom, pobednička strategija je težiti balansu, bez korišćenja drastičnih i stresnih dijeta ili iscrpljujućih vežbi.
Pa onda, kako ostati u formi bez dijete? Pratite sledećih 5 koraka.
Jedite uravnotežene obroke
Da biste kreirali uravnotežene menije, zamislite svaki obrok dana kao tanjir podeljen na delove: napunite polovinu voćem i povrćem, četvrtinu integralnim žitaricama i derivatima, i još jednu četvrtinu proteinima, balansirajući između hrane biljnog i životinjskog porekla. Uvek obezbedite porciju zdravih masti, poput orašastih plodova i semena.
Začinite jela maslinovim uljem
Na vrhu liste zdravih začina je maslinovo ulje, simbol mediteranske ishrane. Iako jedna kašika pruža oko 90 kalorija, bolje je ne preterivati sa količinom. U poređenju sa sosovima, prelivima i drugim biljnim uljima, bogato je antioksidansima uključujući vitamin E i polifenole, koji su odlični za opšte zdravlje. Jela koja sadrže maslinovo ulje čine vas sitijim zbog prisustva esencijalnih masnih kiselina, oleinske, oleokantalne, alfa-linolenske i stearinske kiseline, koje usporavaju pražnjenje želuca i važne su za hormonalnu ravnotežu.
Izbegavajte stres
Kada ste stalno pod stresom, telo proizvodi veće nivoe hormona poput kortizola i adrenalina, što povećava rizik od dobijanja na težini.
Spavajte najmanje 7 sati svake noći
Količina i kvalitet sna igraju važnu ulogu u prevenciji dobijanja na težini. Loš san dovodi telo do veće proizvodnje hormona koji povećavaju glad i pogoršavaju osećaj sitosti, terajući vas da jedete više hrane. Jednom kada uspostavite dobru rutinu, neće vam biti potrebna dijeta i videćete rezultate bez napora!
Provodite vreme napolju
Nedostatak vitamina D, koji telo sintetiše izloženošću suncu, povezan je u nekoliko studija sa prekomernom težinom i gojaznošću. Dodatno, izlaganje suncu, možda šetnjom od pola sata, odličan je lek za borbu protiv lošeg raspoloženja i dosade, koje često pokreću vanredne želje za hranom.
Foto: Unsplash, Kaboompics